Aa en Hunze: bevolking en statistieken
Aa en Hunze telt 26.062 inwoners (2026) op 276,1 km², oftewel 94,4 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 223 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +3,2% tussen 2016 en 2026.
- 26.062 inwoners
- 276,1 km²
- 94 inw./km²
- 18 m
Het belangrijkste
Van de 12 gemeenten in Drenthe staat Aa en Hunze op rang 10 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: 2,4 km in Aa en Hunze, tegenover gemiddeld 1,6 km in Drenthe en 1,1 km voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt: 2,3 km in Aa en Hunze, tegenover gemiddeld 1,5 km in Drenthe en 1,0 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 996 kWh per jaar.
Aa en Hunze in cijfers
Aa en Hunze op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Aa en Hunze
Aa en Hunze telde 25.243 inwoners in 2016 en 26.062 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 25.399 |
| 2022 | 25.579 |
| 2023 | 25.724 |
| 2024 | 25.845 |
| 2025 | 25.935 |
| 2026 | 26.062 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Drenthe voor de indicator “Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd”.
- Nr. 1 van Drenthe voor de indicator “Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net”.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Eengezinswoningen”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 38.662 voetbalvelden.
- 5,7 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Aa en Hunze
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Aa en Hunze | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 29,8% | 25,6% | 23,6% | rang 16 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,1% | 14,0% | 14,8% | rang 292 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −6,1 ‰ | −4,0 ‰ | −1,3 ‰ | rang 316 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 9,6 ‰ | 8,9 ‰ | 6,5 ‰ | rang 85 van 342 |
Wonen
| Indicator | Aa en Hunze | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 11.555 woningen | 230.306 | 8.274.510 | rang 221 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 20,6% | 13,5% | 13,1% | rang 70 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 14,0% | 18,2% | 19,9% | rang 282 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 91,0% | 80,9% | 79,5% | rang 8 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 75,3% | 66,8% | 66,7% | rang 17 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 19,3% | 23,9% | 23,7% | rang 263 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 425.000 € | 359.206 € | 438.000 € | rang 194 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 15,7 ‰ | 14,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 211 van 341 |
Energie
| Indicator | Aa en Hunze | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.090 m³ | 961 m³ | 900 m³ | rang 11 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.160 kWh | 2.818 kWh | 2.810 kWh | rang 38 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 6% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 61% | 54% | 46% | rang 5 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 17% | 13% | 12% | rang 19 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 6 ha | 531 ha | 3.475 ha | rang 100 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,4% | 90,8% | 90,3% | rang 103 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 0,3% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.870 kWh | 1.460 kWh | 1.245 kWh | rang 9 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.050 Wp | 3.582 Wp | 1.707 Wp | rang 125 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 299,5 ‰ | 268,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 9 van 342 |
Economie
| Indicator | Aa en Hunze | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 62.500 € | 57.846 € | 63.450 € | rang 185 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.430 | 60.970 | 2.612.530 | rang 226 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 131,6 ‰ | 120,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 199 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Aa en Hunze | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,6% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,4% | 3,3% | 2,3% | rang 151 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Aa en Hunze | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 593 ‰ | 538 ‰ | 508 ‰ | rang 12 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 12,8 km | 7,1 km | 4,6 km | rang 44 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Aa en Hunze | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,7% | 34,8% | 33,3% | rang 283 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 20,2 ‰ | 30,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 307 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,7 ‰ | 11,1 ‰ | 11,7 ‰ | rang 277 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 2,3 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 3 van 342 |
Milieu
| Indicator | Aa en Hunze | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 632 kg | 560 kg | 468 kg | rang 26 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 6,1% | 14,3% | 16,8% | rang 324 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 62,8% | 66,3% | 58,8% | rang 152 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 28,7% | 15,8% | 11,7% | rang 67 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Aa en Hunze | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,4 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 4 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Aa en Hunze | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 32,8% | 26,9% | 28,5% | rang 100 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,2 km | 1,0 km | 0,8 km | rang 12 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Aa en Hunze
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,4% in 2022, tegenover 95,1% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.050 Wp in 2025, tegenover 826 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
299,5 ‰ in 2025, tegenover 115,1 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
20,2 ‰ in 2025, tegenover 26,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,7 ‰ in 2025, tegenover 10,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Aa en Hunze
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 19 | 3,0 |
| februari | 36 | 3,2 |
| maart | 78 | 5,5 |
| april | 126 | 9,3 |
| mei | 152 | 13,0 |
| juni | 161 | 16,3 |
| juli | 159 | 18,1 |
| augustus | 134 | 17,5 |
| september | 94 | 15,0 |
| oktober | 54 | 11,3 |
| november | 25 | 6,7 |
| december | 16 | 4,1 |
Economische sectoren: Aa en Hunze
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten20,4% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg11,4% ×1,1
- Handel11,2% ×0,9
- Landbouw, bosbouw en visserij8,7% ×2,9
- Bouwnijverheid8,5% ×0,8
- Onderwijs6,7% ×1,1
- Overige dienstverlening5,8% ×1,1
- Cultuur, sport en recreatie5,2% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Aa en Hunze?
Aa en Hunze telt 26.062 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 223 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Aa en Hunze?
Aa en Hunze beslaat 276,1 km², met een bevolkingsdichtheid van 94 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Aa en Hunze?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Aa en Hunze van 25.243 naar 26.062, oftewel +3,2%.
Waar ligt Aa en Hunze?
Aa en Hunze ligt in Drenthe (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Drenthe (COROP-gebied). Breedtegraad 53,000, lengtegraad 6,750.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: wat is de waarde in Aa en Hunze?
In Aa en Hunze bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk” 2,4 km (2025), rang 4 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,2 km.
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt: wat is de waarde in Aa en Hunze?
In Aa en Hunze bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt” 2,3 km (2025), rang 3 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,0 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Aa en Hunze?
In Aa en Hunze produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 996 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Aa en Hunze?
Het dichtst bij Aa en Hunze liggen Assen (13 km), Veendam (14 km), Tynaarlo (14 km), Stadskanaal (14 km), Borger-Odoorn (16 km).