Ermelo: bevolking en statistieken
Ermelo telt 28.199 inwoners (2026) op 85,6 km², oftewel 329 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 203 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,4% tussen 2016 en 2026.
- 28.199 inwoners
- 85,6 km²
- 329 inw./km²
- 17 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Ermelo op rang 31 qua bevolking.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): 63,2% in Ermelo, tegenover gemiddeld 26,8% in Gelderland en 13,5% voor het hele land.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): 1,1% in Ermelo, tegenover gemiddeld 1,4% in Gelderland en 1,6% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 987 kWh per jaar.
Ermelo in cijfers
Ermelo op de kaart
De naburige gemeenten
- Putten5,0 km · 25.170
- Harderwijk5,7 km · 50.655
- Zeewolde8,7 km · 24.612
- Nunspeet11 km · 29.688
- Nijkerk14 km · 46.283
- Bunschoten19 km · 22.905
- Barneveld19 km · 63.926
- Epe20 km · 33.786
Alle gemeenten in Veluwe (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Ermelo
Ermelo telde 26.507 inwoners in 2016 en 28.199 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 27.016 |
| 2022 | 27.258 |
| 2023 | 27.496 |
| 2024 | 27.856 |
| 2025 | 28.131 |
| 2026 | 28.199 |
Wist u dat?
- “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 11.994 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Putten, op 5,0 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Harderwijk (50.655 inwoners), op 5,7 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 3.948 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Ermelo
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Ermelo | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 25,1% | 22,4% | 23,6% | rang 109 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,8% | 14,9% | 14,8% | rang 166 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,3 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 247 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 13,1 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 40 van 342 |
Wonen
| Indicator | Ermelo | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 12.149 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 208 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 9,6% | 15,1% | 13,1% | rang 245 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 22,6% | 21,5% | 19,9% | rang 99 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 76,2% | 73,5% | 79,5% | rang 210 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 62,0% | 61,6% | 66,7% | rang 247 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 24,0% | 26,3% | 23,7% | rang 162 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 506.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 82 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 19,2 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 134 van 341 |
Energie
| Indicator | Ermelo | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 940 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 115 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.840 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 151 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 10% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 44% | 43% | 46% | rang 199 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 11% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 9 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 86 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,8% | 85,9% | 90,3% | rang 218 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 4,2% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.090 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 216 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.541 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 190 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 201,8 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 226 van 342 |
Economie
| Indicator | Ermelo | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 68.100 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 89 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.110 | 298.620 | 2.612.530 | rang 189 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 145,7 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 107 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Ermelo | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,1% | 1,4% | 1,5% | rang 296 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,2% | 3,1% | 2,3% | rang 180 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Ermelo | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 499 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 193 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,0 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 296 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Ermelo | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 34,6% | 36,8% | 33,3% | rang 134 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 30,1 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 184 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 11,1 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 172 van 320 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,1 ‰ | 4,2 ‰ | 3,9 ‰ | rang 82 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,1 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 134 van 342 |
Milieu
| Indicator | Ermelo | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 356 kg | 438 kg | 468 kg | rang 329 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 11,9% | 22,9% | 16,8% | rang 229 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 18,7% | 45,1% | 58,8% | rang 301 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 63,2% | 26,8% | 11,7% | rang 8 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Ermelo | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,7 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 40 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Ermelo | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 30,5% | 31,9% | 28,5% | rang 133 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Ermelo
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,8% in 2022, tegenover 91,5% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.541 Wp in 2025, tegenover 647 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
201,8 ‰ in 2025, tegenover 91,2 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
30,1 ‰ in 2025, tegenover 39,7 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
11,1 ‰ in 2025, tegenover 15,9 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,7 ‰ in 2024, tegenover 4,0 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,1 ‰ in 2025, tegenover 5,7 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Ermelo
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,4 |
| februari | 37 | 3,6 |
| maart | 78 | 6,0 |
| april | 124 | 9,7 |
| mei | 150 | 13,5 |
| juni | 160 | 16,8 |
| juli | 157 | 18,5 |
| augustus | 131 | 17,8 |
| september | 93 | 15,2 |
| oktober | 55 | 11,6 |
| november | 26 | 7,1 |
| december | 16 | 4,4 |
Economische sectoren: Ermelo
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,4% ×0,9
- Handel13,5% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg12,8% ×1,2
- Bouwnijverheid10,4% ×1,0
- Onderwijs5,7% ×1,0
- Overige dienstverlening5,6% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
- Informatie en communicatie4,5% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Ermelo?
Ermelo telt 28.199 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 203 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Ermelo?
Ermelo beslaat 85,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 329 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Ermelo?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Ermelo van 26.507 naar 28.199, oftewel +6,4%.
Waar ligt Ermelo?
Ermelo ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Veluwe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,300, lengtegraad 5,633.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): wat is de waarde in Ermelo?
In Ermelo bedraagt de indicator “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)” 63,2% (2022), rang 8 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7%.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): wat is de waarde in Ermelo?
In Ermelo bedraagt de indicator “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)” 1,1% (2026), rang 296 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,5%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Ermelo?
In Ermelo produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 987 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Ermelo?
Het dichtst bij Ermelo liggen Putten (5,0 km), Harderwijk (5,7 km), Zeewolde (8,7 km), Nunspeet (11 km), Nijkerk (14 km).