Wassenaar: bevolking en statistieken
Wassenaar telt 27.975 inwoners (2026) op 51,4 km², oftewel 545 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 205 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +8,1% tussen 2016 en 2026.
- 27.975 inwoners
- 51,4 km²
- 545 inw./km²
- 2 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Wassenaar op rang 39 qua bevolking.
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: 788.000 € in Wassenaar, tegenover gemiddeld 431.489 € in Zuid-Holland en 440.410 € voor het hele land.
Gemiddeld aardgasverbruik per woning: 1.250 m³ in Wassenaar, tegenover gemiddeld 709 m³ in Zuid-Holland en 793 m³ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 29,2% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.073 kWh per jaar.
Wassenaar in cijfers
Wassenaar op de kaart
De naburige gemeenten
- Voorschoten3,8 km · 25.975
- Oegstgeest5,1 km · 26.095
- Leidschendam-Voorburg6,2 km · 78.916
- Katwijk6,3 km · 67.149
- Leiden6,3 km · 130.328
- Zoeterwoude8,0 km · 10.355
- Leiderdorp8,9 km · 27.973
- 's-Gravenhage9,5 km · 569.468
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Agglomeratie 's-Gravenhage (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Wassenaar
Wassenaar telde 25.885 inwoners in 2016 en 27.975 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 26.949 |
| 2022 | 27.115 |
| 2023 | 27.093 |
| 2024 | 27.100 |
| 2025 | 27.525 |
| 2026 | 27.975 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Zuid-Holland voor de indicator “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder”.
- Nr. 1 van Zuid-Holland voor de indicator “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”.
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddeld aardgasverbruik per woning”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 7.192 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Voorschoten, op 3,8 km.
Alle indicatoren van Wassenaar
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Wassenaar | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 25,7% | 19,5% | 23,6% | rang 89 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,8% | 15,5% | 14,8% | rang 166 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −7,8 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 331 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 23,4 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 7 van 342 |
Wonen
| Indicator | Wassenaar | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 12.461 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 203 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 34,4% | 19,8% | 13,1% | rang 10 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 10,3% | 20,3% | 19,9% | rang 325 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 70,2% | 49,2% | 79,5% | rang 252 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 58,1% | 53,3% | 66,7% | rang 284 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 25,4% | 31,1% | 23,7% | rang 136 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 788.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 5 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 9,6 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 288 van 341 |
Energie
| Indicator | Wassenaar | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.250 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 4 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.040 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 72 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 13% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 30% | 28% | 46% | rang 309 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 8% | 8% | 12% | rang 285 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,7% | 78,8% | 90,3% | rang 222 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,3% | 7,7% | 0,1% | rang 125 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 610 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 316 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 679 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 320 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 138,9 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 318 van 342 |
Economie
| Indicator | Wassenaar | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 113.400 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 4 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.165 | 563.040 | 2.612.530 | rang 187 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 148,9 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 92 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Wassenaar | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,2% | 1,5% | 1,5% | rang 265 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,3% | 4,1% | 2,3% | rang 164 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Wassenaar | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 481 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 229 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 4,0 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 185 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Wassenaar | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,1 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 36,8% | 40,7% | 33,3% | rang 92 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 42,5 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 69 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 15,7 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 86 van 320 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,0 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 87 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,3 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 85 van 342 |
Milieu
| Indicator | Wassenaar | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 485 kg | 421 kg | 468 kg | rang 145 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 16,6% | 52,0% | 16,8% | rang 173 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 20,6% | 28,5% | 58,8% | rang 298 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 54,0% | 7,6% | 11,7% | rang 12 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Wassenaar | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,2 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 143 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Wassenaar | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 45,3% | 33,2% | 28,5% | rang 23 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Wassenaar
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,7% in 2022, tegenover 89,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,3% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
679 Wp in 2025, tegenover 127 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
138,9 ‰ in 2025, tegenover 33,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
42,5 ‰ in 2025, tegenover 38,0 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
15,7 ‰ in 2025, tegenover 14,1 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,0 ‰ in 2025, tegenover 4,3 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Wassenaar
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 4,3 |
| februari | 40 | 4,3 |
| maart | 86 | 6,4 |
| april | 134 | 9,6 |
| mei | 164 | 13,1 |
| juni | 172 | 16,4 |
| juli | 168 | 18,2 |
| augustus | 140 | 17,9 |
| september | 96 | 15,7 |
| oktober | 55 | 12,3 |
| november | 27 | 7,9 |
| december | 17 | 5,3 |
Economische sectoren: Wassenaar
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten29,2% ×1,4
- Gezondheids- en welzijnszorg12,9% ×1,2
- Handel10,7% ×0,8
- Bouwnijverheid7,0% ×0,7
- Onderwijs5,9% ×1,0
- Financiële dienstverlening5,3% ×1,9
- Cultuur, sport en recreatie5,0% ×0,9
- Informatie en communicatie4,3% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Wassenaar?
Wassenaar telt 27.975 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 205 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Wassenaar?
Wassenaar beslaat 51,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 545 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Wassenaar?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Wassenaar van 25.885 naar 27.975, oftewel +8,1%.
Waar ligt Wassenaar?
Wassenaar ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Agglomeratie 's-Gravenhage (COROP-gebied). Breedtegraad 52,145, lengtegraad 4,401.
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: wat is de waarde in Wassenaar?
In Wassenaar bedraagt de indicator “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen” 788.000 € (2026), rang 5 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 438.000 €.
Gemiddeld aardgasverbruik per woning: wat is de waarde in Wassenaar?
In Wassenaar bedraagt de indicator “Gemiddeld aardgasverbruik per woning” 1.250 m³ (2025), rang 4 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 900 m³.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Wassenaar?
In Wassenaar produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.073 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Wassenaar?
Het dichtst bij Wassenaar liggen Voorschoten (3,8 km), Oegstgeest (5,1 km), Leidschendam-Voorburg (6,2 km), Katwijk (6,3 km), Leiden (6,3 km).