Ooststellingwerf: bevolking en statistieken
Ooststellingwerf telt 25.898 inwoners (2026) op 223,3 km², oftewel 116 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 226 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,3% tussen 2016 en 2026.
- 25.898 inwoners
- 223,3 km²
- 116 inw./km²
- 6 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Ooststellingwerf op rang 12 qua bevolking.
Woningen met zonnestroom: 63% in Ooststellingwerf, tegenover gemiddeld 48% in Fryslân en 38% voor het hele land.
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: 5,1 ‰ in Ooststellingwerf, tegenover gemiddeld 11,8 ‰ in Fryslân en 19,8 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 16,0% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 995 kWh per jaar.
Ooststellingwerf in cijfers
Ooststellingwerf op de kaart
De naburige gemeenten
- Opsterland15 km · 30.068
- Heerenveen16 km · 51.955
- Smallingerland18 km · 57.188
- Assen18 km · 70.769
- Noordenveld18 km · 31.737
- Midden-Drenthe21 km · 34.402
- Weststellingwerf23 km · 26.622
- Tynaarlo23 km · 35.116
Alle gemeenten in Zuidoost-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Ooststellingwerf
Ooststellingwerf telde 25.571 inwoners in 2016 en 25.898 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 25.464 |
| 2022 | 25.680 |
| 2023 | 25.837 |
| 2024 | 25.824 |
| 2025 | 25.925 |
| 2026 | 25.898 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Hoogte”.
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Woningen met zonnestroom”.
- “Woningen met zonnestroom”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- “Eengezinswoningen”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 31.270 voetbalvelden.
- 4,6 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Ooststellingwerf
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Ooststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 27,2% | 23,9% | 23,6% | rang 49 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,7% | 14,6% | 14,8% | rang 258 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,7 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 266 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 7,7 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 138 van 342 |
Wonen
| Indicator | Ooststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 11.506 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 222 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 13,0% | 21,7% | 13,1% | rang 170 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 12,3% | 17,1% | 19,9% | rang 311 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 89,8% | 80,0% | 79,5% | rang 15 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 67,6% | 62,6% | 66,7% | rang 154 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 26,6% | 26,2% | 23,7% | rang 121 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 357.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 290 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 9,7 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 283 van 341 |
Energie
| Indicator | Ooststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 990 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 58 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.810 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 171 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 7% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 63% | 48% | 46% | rang 2 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 13% | 12% | 12% | rang 96 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 74 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 12 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 93,8% | 89,5% | 90,3% | rang 19 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 0,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.520 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 77 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 5.344 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 15 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 296,5 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 14 van 342 |
Economie
| Indicator | Ooststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 55.400 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 292 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.285 | 88.090 | 2.612.530 | rang 238 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 126,8 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 238 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Ooststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,8% | 1,6% | 1,5% | rang 28 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,7% | 4,1% | 2,3% | rang 62 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Ooststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 577 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 26 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 21,9 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 14 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Ooststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,1 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 34,5% | 38,2% | 33,3% | rang 138 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 20,5 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 301 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 5,1 ‰ | 11,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 310 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,7 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 31 van 342 |
Milieu
| Indicator | Ooststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 668 kg | 595 kg | 468 kg | rang 17 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 6,2% | 11,6% | 16,8% | rang 322 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 71,2% | 77,6% | 58,8% | rang 104 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 21,0% | 8,6% | 11,7% | rang 98 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Ooststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,4 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 93 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Ooststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 24,2% | 26,5% | 28,5% | rang 273 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Ooststellingwerf
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
93,8% in 2022, tegenover 97,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
5.344 Wp in 2025, tegenover 1.903 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
296,5 ‰ in 2025, tegenover 140,2 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
20,5 ‰ in 2025, tegenover 24,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
5,1 ‰ in 2025, tegenover 7,3 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Ooststellingwerf
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,1 |
| februari | 36 | 3,3 |
| maart | 79 | 5,6 |
| april | 126 | 9,2 |
| mei | 153 | 13,0 |
| juni | 161 | 16,3 |
| juli | 158 | 18,1 |
| augustus | 133 | 17,5 |
| september | 93 | 15,0 |
| oktober | 53 | 11,3 |
| november | 25 | 6,8 |
| december | 16 | 4,3 |
Economische sectoren: Ooststellingwerf
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten16,0% ×0,8
- Handel14,8% ×1,1
- Landbouw, bosbouw en visserij12,0% ×3,9
- Bouwnijverheid10,5% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg10,1% ×1,0
- Overige dienstverlening6,4% ×1,2
- Industrie4,9% ×1,4
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,9% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Ooststellingwerf?
Ooststellingwerf telt 25.898 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 226 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Ooststellingwerf?
Ooststellingwerf beslaat 223,3 km², met een bevolkingsdichtheid van 116 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Ooststellingwerf?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Ooststellingwerf van 25.571 naar 25.898, oftewel +1,3%.
Waar ligt Ooststellingwerf?
Ooststellingwerf ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,987, lengtegraad 6,291.
Woningen met zonnestroom: wat is de waarde in Ooststellingwerf?
In Ooststellingwerf bedraagt de indicator “Woningen met zonnestroom” 63% (2025), rang 2 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 46%.
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Ooststellingwerf?
In Ooststellingwerf bedraagt de indicator “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners” 5,1 ‰ (2025), rang 310 van de 320 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Ooststellingwerf?
In Ooststellingwerf produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 995 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Ooststellingwerf?
Het dichtst bij Ooststellingwerf liggen Opsterland (15 km), Heerenveen (16 km), Smallingerland (18 km), Assen (18 km), Noordenveld (18 km).