Zwijndrecht: bevolking en statistieken
Zwijndrecht telt 44.819 inwoners (2026) op 20,3 km², oftewel 2.208 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 126 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +0,8% tussen 2016 en 2026.
- 44.819 inwoners
- 20,3 km²
- 2.208 inw./km²
- −3 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Zwijndrecht op rang 28 qua bevolking.
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd: 5% in Zwijndrecht, tegenover gemiddeld 8% in Zuid-Holland en 10% voor het hele land.
Woningen gebouwd vanaf 2000: 9,9% in Zwijndrecht, tegenover gemiddeld 20,3% in Zuid-Holland en 20,4% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 17,3% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.049 kWh per jaar.
Zwijndrecht in cijfers
Zwijndrecht op de kaart
De naburige gemeenten
- Hendrik-Ido-Ambacht3,1 km · 33.100
- Ridderkerk4,8 km · 48.084
- Papendrecht5,0 km · 32.267
- Dordrecht5,5 km · 122.991
- Alblasserdam6,0 km · 20.250
- Barendrecht6,2 km · 48.701
- Krimpen aan den IJssel11 km · 29.864
- Sliedrecht11 km · 26.531
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Zwijndrecht
Zwijndrecht telde 44.454 inwoners in 2016 en 44.819 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 44.775 |
| 2022 | 44.789 |
| 2023 | 45.018 |
| 2024 | 44.874 |
| 2025 | 44.669 |
| 2026 | 44.819 |
Wist u dat?
- “Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen gebouwd vanaf 2000”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 2.843 voetbalvelden.
- 4,1 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Hendrik-Ido-Ambacht, op 3,1 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Dordrecht (122.991 inwoners), op 5,5 km.
Alle indicatoren van Zwijndrecht
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Zwijndrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,6% | 19,5% | 23,6% | rang 170 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,4% | 15,5% | 14,8% | rang 114 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −2,0 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 204 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −2,6 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 329 van 342 |
Wonen
| Indicator | Zwijndrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 20.758 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 112 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 7,1% | 19,8% | 13,1% | rang 288 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 9,9% | 20,3% | 19,9% | rang 329 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 59,9% | 49,2% | 79,5% | rang 304 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 57,6% | 53,3% | 66,7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 36,3% | 31,1% | 23,7% | rang 11 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 376.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 265 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 5,1 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 322 van 341 |
Energie
| Indicator | Zwijndrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 750 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 287 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.460 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 296 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 13% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 30% | 28% | 46% | rang 309 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 5% | 8% | 12% | rang 336 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 83,3% | 78,8% | 90,3% | rang 282 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,4% | 7,7% | 0,1% | rang 116 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 660 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 313 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.453 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 89 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 151,2 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 304 van 342 |
Economie
| Indicator | Zwijndrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 58.700 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 250 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 5.530 | 563.040 | 2.612.530 | rang 133 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 123,4 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 262 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Zwijndrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,5% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,3% | 4,1% | 2,3% | rang 35 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Zwijndrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 465 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 257 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,0 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 296 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Zwijndrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,1 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 36,9% | 40,7% | 33,3% | rang 91 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 35,8 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 106 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 13,7 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 120 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,5 ‰ | 4,5 ‰ | 3,8 ‰ | rang 95 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,4 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 120 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Zwijndrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 430 kg | 421 kg | 468 kg | rang 242 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 54,0% | 52,0% | 16,8% | rang 33 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 27,0% | 28,5% | 58,8% | rang 285 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 4,0% | 7,6% | 11,7% | rang 271 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Zwijndrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,7 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 323 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Zwijndrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 22,4% | 33,2% | 28,5% | rang 303 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,6 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 304 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Zwijndrecht
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
83,3% in 2022, tegenover 77,7% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,4% in 2022, tegenover 0,2% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.453 Wp in 2025, tegenover 178 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
151,2 ‰ in 2025, tegenover 34,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
35,8 ‰ in 2025, tegenover 39,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
13,7 ‰ in 2025, tegenover 17,0 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,5 ‰ in 2025, tegenover 3,9 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,4 ‰ in 2025, tegenover 4,0 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Zwijndrecht
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,9 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 84 | 6,4 |
| april | 131 | 9,9 |
| mei | 159 | 13,6 |
| juni | 167 | 16,9 |
| juli | 162 | 18,6 |
| augustus | 137 | 17,9 |
| september | 98 | 15,5 |
| oktober | 57 | 12,0 |
| november | 28 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Zwijndrecht
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten17,3% ×0,8
- Handel15,0% ×1,2
- Bouwnijverheid13,6% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg10,5% ×1,0
- Vervoer en opslag8,3% ×2,9
- Overige dienstverlening5,9% ×1,1
- Onderwijs5,3% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Zwijndrecht?
Zwijndrecht telt 44.819 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 126 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Zwijndrecht?
Zwijndrecht beslaat 20,3 km², met een bevolkingsdichtheid van 2.208 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Zwijndrecht?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Zwijndrecht van 44.454 naar 44.819, oftewel +0,8%.
Waar ligt Zwijndrecht?
Zwijndrecht ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 51,824, lengtegraad 4,613.
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd: wat is de waarde in Zwijndrecht?
In Zwijndrecht bedraagt de indicator “Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd” 5% (2025), rang 336 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 12%.
Woningen gebouwd vanaf 2000: wat is de waarde in Zwijndrecht?
In Zwijndrecht bedraagt de indicator “Woningen gebouwd vanaf 2000” 9,9% (2024), rang 329 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 19,9%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Zwijndrecht?
In Zwijndrecht produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.049 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Zwijndrecht?
Het dichtst bij Zwijndrecht liggen Hendrik-Ido-Ambacht (3,1 km), Ridderkerk (4,8 km), Papendrecht (5,0 km), Dordrecht (5,5 km), Alblasserdam (6,0 km).