Gouda: bevolking en statistieken
Gouda telt 77.818 inwoners (2026) op 16,6 km², oftewel 4.694 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 51 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +9,3% tussen 2016 en 2026.
- 77.818 inwoners
- 16,6 km²
- 4.694 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Gouda op rang 13 qua bevolking.
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water): 71,2% in Gouda, tegenover gemiddeld 52,0% in Zuid-Holland en 34,3% voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: 0,7 km in Gouda, tegenover gemiddeld 0,9 km in Zuid-Holland en 1,1 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 21,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.044 kWh per jaar.
Gouda in cijfers
Gouda op de kaart
De naburige gemeenten
- Bodegraven-Reeuwijk5,1 km · 37.291
- Waddinxveen5,2 km · 35.542
- Zuidplas6,2 km · 49.291
- Krimpenerwaard6,6 km · 57.898
- Oudewater11 km · 10.513
- Capelle aan den IJssel13 km · 69.698
- Krimpen aan den IJssel13 km · 29.864
- Alphen aan den Rijn13 km · 117.284
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Oost-Zuid-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Gouda
Gouda telde 71.189 inwoners in 2016 en 77.818 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 73.681 |
| 2022 | 74.095 |
| 2023 | 75.316 |
| 2024 | 75.758 |
| 2025 | 76.514 |
| 2026 | 77.818 |
Wist u dat?
- “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning”: lager dan in 95% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 2.322 voetbalvelden.
- 8,7 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Bodegraven-Reeuwijk, op 5,1 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Alphen aan den Rijn (117.284 inwoners), op 13 km.
Alle indicatoren van Gouda
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Gouda | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,9% | 19,5% | 23,6% | rang 264 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,2% | 15,5% | 14,8% | rang 135 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 1,0 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 70 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 9,1 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 100 van 342 |
Wonen
| Indicator | Gouda | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 35.205 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 52 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 21,2% | 19,8% | 13,1% | rang 63 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 14,1% | 20,3% | 19,9% | rang 278 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 57,9% | 49,2% | 79,5% | rang 311 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 56,3% | 53,3% | 66,7% | rang 295 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 29,1% | 31,1% | 23,7% | rang 68 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 404.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 225 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 25,8 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 59 van 341 |
Energie
| Indicator | Gouda | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 720 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 304 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.270 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 325 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 13% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 29% | 28% | 46% | rang 315 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 8% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 85,4% | 78,8% | 90,3% | rang 268 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,3% | 7,7% | 0,1% | rang 125 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 600 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 319 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 639 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 326 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 145,7 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 314 van 342 |
Economie
| Indicator | Gouda | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 57.900 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 259 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 9.620 | 563.040 | 2.612.530 | rang 55 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 123,6 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 258 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Gouda | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,5% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,1% | 4,1% | 2,3% | rang 43 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Gouda | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 383 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 325 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,9 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 306 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Gouda | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,1 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 39,9% | 40,7% | 33,3% | rang 53 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 49,8 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 39 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 21,3 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 36 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,3 ‰ | 4,5 ‰ | 3,8 ‰ | rang 58 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 5,5 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 35 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Gouda | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 365 kg | 421 kg | 468 kg | rang 322 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 71,2% | 52,0% | 16,8% | rang 7 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 17,0% | 28,5% | 58,8% | rang 307 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 1,0% | 7,6% | 11,7% | rang 324 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Gouda | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,7 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 323 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Gouda | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 36,0% | 33,2% | 28,5% | rang 69 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,6 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 304 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Gouda
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
85,4% in 2022, tegenover 87,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,3% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
639 Wp in 2025, tegenover 175 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
145,7 ‰ in 2025, tegenover 46,6 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
49,8 ‰ in 2025, tegenover 54,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
21,3 ‰ in 2025, tegenover 23,6 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,3 ‰ in 2025, tegenover 5,2 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
5,5 ‰ in 2025, tegenover 5,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Gouda
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,9 |
| februari | 39 | 4,0 |
| maart | 82 | 6,3 |
| april | 131 | 9,8 |
| mei | 159 | 13,4 |
| juni | 167 | 16,7 |
| juli | 163 | 18,4 |
| augustus | 137 | 17,8 |
| september | 97 | 15,4 |
| oktober | 56 | 11,9 |
| november | 27 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Gouda
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten21,4% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg13,6% ×1,3
- Bouwnijverheid12,0% ×1,1
- Handel11,8% ×0,9
- Onderwijs7,0% ×1,2
- Informatie en communicatie6,1% ×1,2
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,4% ×1,0
- Cultuur, sport en recreatie5,3% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Gouda?
Gouda telt 77.818 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 51 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Gouda?
Gouda beslaat 16,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 4.694 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Gouda?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Gouda van 71.189 naar 77.818, oftewel +9,3%.
Waar ligt Gouda?
Gouda ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Oost-Zuid-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,018, lengtegraad 4,706.
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water): wat is de waarde in Gouda?
In Gouda bedraagt de indicator “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)” 71,2% (2022), rang 7 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 16,8%.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: wat is de waarde in Gouda?
In Gouda bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk” 0,7 km (2025), rang 323 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,2 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Gouda?
In Gouda produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.044 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Gouda?
Het dichtst bij Gouda liggen Bodegraven-Reeuwijk (5,1 km), Waddinxveen (5,2 km), Zuidplas (6,2 km), Krimpenerwaard (6,6 km), Oudewater (11 km).