Waddinxveen: bevolking en statistieken
Waddinxveen telt 35.542 inwoners (2026) op 27,8 km², oftewel 1.280 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 159 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +36,3% tussen 2016 en 2026.
- 35.542 inwoners
- 27,8 km²
- 1.280 inw./km²
- −7 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Waddinxveen op rang 33 qua bevolking.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: 20,2% in Waddinxveen, tegenover gemiddeld 15,5% in Zuid-Holland en 14,8% voor het hele land.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 46,9 ‰ in Waddinxveen, tegenover gemiddeld 19,0 ‰ in Zuid-Holland en 19,7 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.047 kWh per jaar.
Waddinxveen in cijfers
Waddinxveen op de kaart
De naburige gemeenten
- Zuidplas2,9 km · 49.291
- Gouda5,2 km · 77.818
- Bodegraven-Reeuwijk7,1 km · 37.291
- Lansingerland9,7 km · 66.633
- Zoetermeer10 km · 130.836
- Alphen aan den Rijn11 km · 117.284
- Capelle aan den IJssel11 km · 69.698
- Krimpenerwaard12 km · 57.898
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Oost-Zuid-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Waddinxveen
Waddinxveen telde 26.072 inwoners in 2016 en 35.542 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 30.479 |
| 2022 | 31.342 |
| 2023 | 32.601 |
| 2024 | 34.000 |
| 2025 | 35.031 |
| 2026 | 35.542 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Zuid-Holland voor de indicator “Bevolkingsontwikkeling over 10 jaar”.
- Nr. 1 van Zuid-Holland voor de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”.
- “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 3.888 voetbalvelden.
- 2,4 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Waddinxveen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Waddinxveen | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 18,1% | 19,5% | 23,6% | rang 315 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 20,2% | 15,5% | 14,8% | rang 6 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 8,1 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 3 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 21,7 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 9 van 342 |
Wonen
| Indicator | Waddinxveen | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 14.206 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 179 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 5,6% | 19,8% | 13,1% | rang 310 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 28,1% | 20,3% | 19,9% | rang 28 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 68,9% | 49,2% | 79,5% | rang 262 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 66,3% | 53,3% | 66,7% | rang 181 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 24,8% | 31,1% | 23,7% | rang 145 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 482.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 110 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 46,9 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 5 van 341 |
Energie
| Indicator | Waddinxveen | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 660 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 322 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.810 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 171 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 17% | 13% | 7% | rang 25 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 44% | 28% | 46% | rang 199 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 20% | 8% | 12% | rang 7 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 80,5% | 78,8% | 90,3% | rang 298 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,7% | 7,7% | 0,1% | rang 95 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.050 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 224 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.501 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 196 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 197,3 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 237 van 342 |
Economie
| Indicator | Waddinxveen | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 65.800 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 114 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.525 | 563.040 | 2.612.530 | rang 168 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 127,3 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 233 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Waddinxveen | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,5% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,3% | 4,1% | 2,3% | rang 164 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Waddinxveen | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 459 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 271 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,2 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 339 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Waddinxveen | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,1 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 27,9% | 40,7% | 33,3% | rang 320 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 29,3 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 196 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 10,3 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 194 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Waddinxveen | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 424 kg | 421 kg | 468 kg | rang 255 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 33,6% | 52,0% | 16,8% | rang 82 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 58,0% | 28,5% | 58,8% | rang 178 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 4,3% | 7,6% | 11,7% | rang 266 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Waddinxveen | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Waddinxveen | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 30,0% | 33,2% | 28,5% | rang 148 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Waddinxveen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
80,5% in 2022, tegenover 83,4% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,7% in 2022, tegenover 0,8% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.501 Wp in 2025, tegenover 433 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
197,3 ‰ in 2025, tegenover 62,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
29,3 ‰ in 2025, tegenover 34,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,3 ‰ in 2025, tegenover 13,5 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,6 ‰ in 2024, tegenover 3,6 ‰ in 2020
Zon en temperaturen: Waddinxveen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 4,0 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 83 | 6,4 |
| april | 132 | 9,8 |
| mei | 160 | 13,3 |
| juni | 167 | 16,7 |
| juli | 163 | 18,4 |
| augustus | 137 | 17,8 |
| september | 98 | 15,5 |
| oktober | 56 | 12,0 |
| november | 27 | 7,6 |
| december | 18 | 5,0 |
Economische sectoren: Waddinxveen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,4% ×0,9
- Handel15,4% ×1,2
- Bouwnijverheid13,9% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg9,0% ×0,8
- Informatie en communicatie5,8% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,8% ×1,1
- Overige dienstverlening5,5% ×1,0
- Onderwijs5,2% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Waddinxveen?
Waddinxveen telt 35.542 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 159 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Waddinxveen?
Waddinxveen beslaat 27,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.280 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Waddinxveen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Waddinxveen van 26.072 naar 35.542, oftewel +36,3%.
Waar ligt Waddinxveen?
Waddinxveen ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Oost-Zuid-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,033, lengtegraad 4,633.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: wat is de waarde in Waddinxveen?
In Waddinxveen bedraagt de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar” 20,2% (2026), rang 6 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14,8%.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Waddinxveen?
In Waddinxveen bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 46,9 ‰ (2025), rang 5 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Waddinxveen?
In Waddinxveen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.047 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Waddinxveen?
Het dichtst bij Waddinxveen liggen Zuidplas (2,9 km), Gouda (5,2 km), Bodegraven-Reeuwijk (7,1 km), Lansingerland (9,7 km), Zoetermeer (10 km).