Westerwolde: bevolking en statistieken
Westerwolde telt 25.267 inwoners (2026) op 275,6 km², oftewel 91,7 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 230 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +2,4% tussen 2018 en 2026.
- 25.267 inwoners
- 275,6 km²
- 92 inw./km²
- −3 m
Het belangrijkste
Van de 10 gemeenten in Groningen staat Westerwolde op rang 9 qua bevolking.
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner: 11.194 Wp in Westerwolde, tegenover gemiddeld 3.264 Wp in Groningen en 1.605 Wp voor het hele land.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): 36,4 ‰ in Westerwolde, tegenover gemiddeld 4,7 ‰ in Groningen en 6,0 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 14,3% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.002 kWh per jaar.
Westerwolde in cijfers
Westerwolde op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Westerwolde
Westerwolde telde 24.684 inwoners in 2018 en 25.267 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 26.215 |
| 2022 | 26.571 |
| 2023 | 26.537 |
| 2024 | 26.465 |
| 2025 | 27.421 |
| 2026 | 25.267 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Groningen voor de indicator “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder”.
- Nr. 1 van Groningen voor de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”.
- “Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 38.605 voetbalvelden.
- 5,9 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Westerwolde
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Westerwolde | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 29,6% | 21,7% | 23,6% | rang 21 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 12,5% | 13,0% | 14,8% | rang 309 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −7,0 ‰ | −2,4 ‰ | −1,3 ‰ | rang 326 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 36,4 ‰ | 4,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 4 van 342 |
Wonen
| Indicator | Westerwolde | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 12.050 woningen | 294.247 | 8.274.510 | rang 209 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 29,7% | 25,6% | 13,1% | rang 14 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 11,8% | 18,1% | 19,9% | rang 314 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 85,2% | 65,2% | 79,5% | rang 83 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 68,0% | 55,1% | 66,7% | rang 150 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 21,7% | 27,9% | 23,7% | rang 211 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 331.000 € | 327.549 € | 438.000 € | rang 311 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 6,4 ‰ | 21,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 317 van 341 |
Energie
| Indicator | Westerwolde | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.140 m³ | 895 m³ | 900 m³ | rang 5 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.060 kWh | 2.496 kWh | 2.810 kWh | rang 63 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 8% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 44% | 46% | 46% | rang 199 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 10% | 13% | 12% | rang 223 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 105 ha | 642 ha | 3.475 ha | rang 5 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 89,7% | 86,6% | 90,3% | rang 188 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 1,6% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.320 kWh | 1.136 kWh | 1.245 kWh | rang 142 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 11.194 Wp | 3.264 Wp | 1.707 Wp | rang 2 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 209,8 ‰ | 243,4 ‰ | 222,7 ‰ | rang 213 van 342 |
Economie
| Indicator | Westerwolde | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 53.500 € | 51.751 € | 63.450 € | rang 310 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.075 | 71.990 | 2.612.530 | rang 258 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 121,7 ‰ | 119,7 ‰ | 135,6 ‰ | rang 273 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Westerwolde | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,5% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,4% | 4,6% | 2,3% | rang 79 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Westerwolde | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 558 ‰ | 459 ‰ | 508 ‰ | rang 54 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 14,8 km | 5,0 km | 4,6 km | rang 32 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Westerwolde | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,0 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 33,7% | 45,9% | 33,3% | rang 161 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 40,3 ‰ | 43,2 ‰ | 30,9 ‰ | rang 77 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 18,2 ‰ | 19,6 ‰ | 11,7 ‰ | rang 60 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,7 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 87 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 5,9 ‰ | 4,7 ‰ | 3,9 ‰ | rang 24 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 2,1 km | 1,2 km | 1,0 km | rang 13 van 342 |
Milieu
| Indicator | Westerwolde | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 624 kg | 463 kg | 468 kg | rang 29 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 6,4% | 18,7% | 16,8% | rang 318 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 85,5% | 71,2% | 58,8% | rang 13 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 6,6% | 6,2% | 11,7% | rang 235 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Westerwolde | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,9 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 24 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Westerwolde | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 18,7% | 31,4% | 28,5% | rang 333 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,4 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 6 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Westerwolde
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
89,7% in 2022, tegenover 90,0% in 2018
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2018
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
11.194 Wp in 2025, tegenover 439 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
209,8 ‰ in 2025, tegenover 68,1 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
40,3 ‰ in 2025, tegenover 38,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
18,2 ‰ in 2025, tegenover 18,6 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,7 ‰ in 2025, tegenover 4,0 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
5,9 ‰ in 2025, tegenover 6,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Westerwolde
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 19 | 2,9 |
| februari | 35 | 3,3 |
| maart | 79 | 5,6 |
| april | 126 | 9,5 |
| mei | 154 | 13,2 |
| juni | 162 | 16,5 |
| juli | 160 | 18,2 |
| augustus | 134 | 17,7 |
| september | 94 | 15,1 |
| oktober | 54 | 11,3 |
| november | 24 | 6,8 |
| december | 15 | 4,1 |
Economische sectoren: Westerwolde
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel14,3% ×1,1
- Specialistische zakelijke diensten13,5% ×0,6
- Landbouw, bosbouw en visserij13,0% ×4,2
- Bouwnijverheid12,6% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg8,3% ×0,8
- Overige dienstverlening6,6% ×1,2
- Industrie5,5% ×1,6
- Horeca4,5% ×1,3
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Westerwolde?
Westerwolde telt 25.267 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 230 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Westerwolde?
Westerwolde beslaat 275,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 92 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Westerwolde?
Tussen 2018 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Westerwolde van 24.684 naar 25.267, oftewel +2,4%.
Waar ligt Westerwolde?
Westerwolde ligt in Groningen (provincie). Het maakt deel uit van Oost-Groningen (COROP-gebied). Breedtegraad 53,092, lengtegraad 7,127.
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner: wat is de waarde in Westerwolde?
In Westerwolde bedraagt de indicator “Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner” 11.194 Wp (2025), rang 2 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1.707 Wp.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): wat is de waarde in Westerwolde?
In Westerwolde bedraagt de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)” 36,4 ‰ (2024), rang 4 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 6,5 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Westerwolde?
In Westerwolde produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.002 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Westerwolde?
Het dichtst bij Westerwolde liggen Oldambt (9,0 km), Pekela (9,6 km), Stadskanaal (16 km), Veendam (17 km), Midden-Groningen (26 km).