Súdwest-Fryslân: bevolking en statistieken
Súdwest-Fryslân telt 90.521 inwoners (2026) op 522,8 km², oftewel 173 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 42 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,0% tussen 2018 en 2026.
- 90.521 inwoners
- 522,8 km²
- 173 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Súdwest-Fryslân op rang 2 qua bevolking.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): 85,9% in Súdwest-Fryslân, tegenover gemiddeld 77,6% in Fryslân en 44,5% voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: 2,1 km in Súdwest-Fryslân, tegenover gemiddeld 1,6 km in Fryslân en 1,1 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 17,3% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 41° produceert hier ongeveer 1.071 kWh per jaar.
Súdwest-Fryslân in cijfers
Súdwest-Fryslân op de kaart
De naburige gemeenten
- De Fryske Marren12 km · 52.248
- Waadhoeke21 km · 47.158
- Harlingen22 km · 16.270
- Leeuwarden27 km · 130.162
- Weststellingwerf33 km · 26.622
- Noordoostpolder34 km · 51.930
- Heerenveen34 km · 51.955
- Opsterland35 km · 30.068
Alle gemeenten in Zuidwest-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Súdwest-Fryslân
Súdwest-Fryslân telde 89.594 inwoners in 2018 en 90.521 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 89.999 |
| 2022 | 90.300 |
| 2023 | 90.883 |
| 2024 | 90.421 |
| 2025 | 90.534 |
| 2026 | 90.521 |
Wist u dat?
- “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- “Woningen gebouwd voor 1946”: hoger dan in 90% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 73.221 voetbalvelden.
- 3,1 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is De Fryske Marren, op 12,5 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Groningen (244.427 inwoners), op 72 km.
Alle indicatoren van Súdwest-Fryslân
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Súdwest-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 25,2% | 23,9% | 23,6% | rang 103 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,7% | 14,6% | 14,8% | rang 176 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,7 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 190 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 3,0 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 250 van 342 |
Wonen
| Indicator | Súdwest-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 43.118 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 39 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 24,2% | 21,7% | 13,1% | rang 33 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 16,7% | 17,1% | 19,9% | rang 237 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 81,0% | 80,0% | 79,5% | rang 156 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 65,2% | 62,6% | 66,7% | rang 200 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 25,7% | 26,2% | 23,7% | rang 133 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 346.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 298 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 9,6 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 288 van 341 |
Energie
| Indicator | Súdwest-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 920 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 138 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.550 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 272 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 7% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 46% | 48% | 46% | rang 168 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 10% | 12% | 12% | rang 223 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 6 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 100 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,9% | 89,5% | 90,3% | rang 141 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,2% | 0,8% | 0,1% | rang 143 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.320 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 142 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.739 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 167 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 237,6 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 127 van 342 |
Economie
| Indicator | Súdwest-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 56.000 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 288 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 12.990 | 88.090 | 2.612.530 | rang 34 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 143,5 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 118 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Súdwest-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,7% | 1,6% | 1,5% | rang 58 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,8% | 4,1% | 2,3% | rang 56 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Súdwest-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 506 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 173 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 5,0 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 165 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Súdwest-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,1 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 37,0% | 38,2% | 33,3% | rang 90 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 30,5 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 180 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 10,4 ‰ | 11,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 193 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,3 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 58 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,4 ‰ | 4,1 ‰ | 3,9 ‰ | rang 120 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,5 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 53 van 342 |
Milieu
| Indicator | Súdwest-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 590 kg | 595 kg | 468 kg | rang 46 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 8,1% | 11,6% | 16,8% | rang 291 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 85,9% | 77,6% | 58,8% | rang 12 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 4,2% | 8,6% | 11,7% | rang 268 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Súdwest-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,1 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 15 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Súdwest-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 26,4% | 26,5% | 28,5% | rang 222 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Súdwest-Fryslân
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,9% in 2022, tegenover 92,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,2% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.739 Wp in 2025, tegenover 550 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
237,6 ‰ in 2025, tegenover 86,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
30,5 ‰ in 2025, tegenover 35,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,4 ‰ in 2025, tegenover 11,2 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,3 ‰ in 2025, tegenover 5,2 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,4 ‰ in 2025, tegenover 4,4 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Súdwest-Fryslân
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 4,1 |
| februari | 37 | 4,0 |
| maart | 83 | 5,9 |
| april | 132 | 9,3 |
| mei | 162 | 12,8 |
| juni | 170 | 16,0 |
| juli | 166 | 18,0 |
| augustus | 139 | 17,8 |
| september | 96 | 15,6 |
| oktober | 55 | 12,1 |
| november | 26 | 7,9 |
| december | 16 | 5,3 |
Economische sectoren: Súdwest-Fryslân
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten17,3% ×0,8
- Handel12,8% ×1,0
- Bouwnijverheid10,3% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg9,6% ×0,9
- Landbouw, bosbouw en visserij8,4% ×2,7
- Industrie7,2% ×2,0
- Overige dienstverlening5,4% ×1,0
- Cultuur, sport en recreatie5,2% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Súdwest-Fryslân?
Súdwest-Fryslân telt 90.521 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 42 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Súdwest-Fryslân?
Súdwest-Fryslân beslaat 522,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 173 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Súdwest-Fryslân?
Tussen 2018 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Súdwest-Fryslân van 89.594 naar 90.521, oftewel +1,0%.
Waar ligt Súdwest-Fryslân?
Súdwest-Fryslân ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Zuidwest-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 53,000, lengtegraad 5,544.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): wat is de waarde in Súdwest-Fryslân?
In Súdwest-Fryslân bedraagt de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)” 85,9% (2022), rang 12 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 58,8%.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: wat is de waarde in Súdwest-Fryslân?
In Súdwest-Fryslân bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk” 2,1 km (2025), rang 15 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,2 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Súdwest-Fryslân?
In Súdwest-Fryslân produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 41°, ongeveer 1.071 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Súdwest-Fryslân?
Het dichtst bij Súdwest-Fryslân liggen De Fryske Marren (12 km), Waadhoeke (21 km), Harlingen (22 km), Leeuwarden (27 km), Weststellingwerf (33 km).