Locatiekaart: Terschelling
Gemeente · Noord-Friesland · Fryslân

Terschelling: bevolking en statistieken

Terschelling telt 4.834 inwoners (2026) op 84,9 km², oftewel 57,0 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 338 van de 342 gemeenten. De bevolking krimpt: −0,7% tussen 2016 en 2026.

  • 4.834 inwoners
  • 84,9 km²
  • 57 inw./km²
  • 4 m

Het belangrijkste

Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Terschelling op rang 15 qua bevolking.

WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): 0,7% in Terschelling, tegenover gemiddeld 1,6% in Fryslân en 1,6% voor het hele land.

Belangrijkste sector: Horeca, goed voor 17,8% van de vestigingen van de gemeente.

Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.055 kWh per jaar.

Terschelling in cijfers

Bevolking
4.834
rang 338 van 342
−0,7%in 10 jaar
2016–2026
Bevolkingsdichtheid
57inw./km²
rang 340 van 342
Oppervlakte
84,9km²
rang 144 van 342
Hoogte
4m
rang 184 van 339
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)
0,7%
rang 340 van 342
Woningvoorraad
2.360woningen
rang 337 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners
223,4‰
rang 5 van 342
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation
40,4km
rang 3 van 342

Terschelling op de kaart

Bevolkingsontwikkeling van Terschelling

4.8004.8504.9004.9505.000201620182020202220242026
Bevolking, 2016–2026

Terschelling telde 4.870 inwoners in 2016 en 4.834 in 2026.

JaarBevolking
20214.870
20224.960
20234.928
20244.898
20254.923
20264.834

Wist u dat?

Alle indicatoren van Terschelling

Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.

TerschellingLandelijke mediaanBeweeg over een balk of tik erop om te zien wat hij toont.

Bevolking

IndicatorTerschellingFryslânLandPositie?Rang
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026)26,1%23,9%23,6%rang 81 van 342
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026)11,7%14,6%14,8%rang 330 van 342
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024)−2,0 ‰−2,2 ‰−1,3 ‰rang 204 van 342
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024)7,5 ‰5,8 ‰6,5 ‰rang 143 van 342

Wonen

IndicatorTerschellingFryslânLandPositie?Rang
Woningvoorraad (2025)2.360 woningen312.2948.274.510rang 337 van 342
Woningen gebouwd voor 1946 (2024)38,5%21,7%13,1%rang 6 van 338
Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024)18,4%17,1%19,9%rang 201 van 338
Eengezinswoningen (2024)76,5%80,0%79,5%rang 203 van 342
Koopwoningen (2024)63,8%62,6%66,7%rang 226 van 342
Woningen in bezit van woningcorporaties (2024)19,1%26,2%23,7%rang 268 van 340
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026)482.000 €335.172 €438.000 €rang 110 van 342
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025)11,6 ‰13,4 ‰17,4 ‰rang 263 van 341

Energie

IndicatorTerschellingFryslânLandPositie?Rang
Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025)1.080 m³910 m³900 m³rang 12 van 342
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025)2.550 kWh2.570 kWh2.810 kWhrang 272 van 342
Aardgasvrije woningen (2025)4%7%7%rang 287 van 342
Woningen met zonnestroom (2025)43%48%46%rang 210 van 342
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025)7%12%12%rang 306 van 342
Oppervlakte zonneparken (2022)0 ha284 ha3.475 harang 159 van 341
Woningen met individuele cv-ketel (2022)90,9%89,5%90,3%rang 141 van 341
Woningen met stadsverwarming (2022)0,0%0,8%0,1%rang 191 van 341
Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025)1.060 kWh1.289 kWh1.245 kWhrang 222 van 342
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025)1.792 Wp2.214 Wp1.707 Wprang 161 van 342
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025)262,0 ‰242,2 ‰222,7 ‰rang 64 van 342

Economie

IndicatorTerschellingFryslânLandPositie?Rang
Bedrijfsvestigingen (2026)1.08088.0902.612.530rang 334 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026)223,4 ‰132,4 ‰135,6 ‰rang 5 van 342

Werkgelegenheid

IndicatorTerschellingFryslânLandPositie?Rang
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026)0,7%1,6%1,5%rang 340 van 342
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026)0,7%4,1%2,3%rang 341 van 342

Mobiliteit

IndicatorTerschellingFryslânLandPositie?Rang
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025)499 ‰510 ‰508 ‰rang 193 van 342
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025)40,4 km8,8 km4,6 kmrang 3 van 342

Samenleving

IndicatorTerschellingFryslânLandPositie?Rang
Gemiddelde huishoudensgrootte (2025)1,8 personen2,12,2rang 332 van 342
Eenpersoonshuishoudens (2025)48,6%38,2%33,3%rang 17 van 342
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025)22,8 ‰31,7 ‰30,9 ‰rang 284 van 338
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025)0,8 km1,5 km1,0 kmrang 242 van 342

Milieu

IndicatorTerschellingFryslânLandPositie?Rang
Huishoudelijk afval per inwoner (2024)596 kg595 kg468 kgrang 43 van 340
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022)3,1%11,6%16,8%rang 338 van 341
Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022)14,1%77,6%58,8%rang 316 van 341
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022)79,9%8,6%11,7%rang 5 van 341

Gezondheid

IndicatorTerschellingFryslânLandPositie?Rang
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025)1,4 km1,6 km1,2 kmrang 93 van 342

Onderwijs

IndicatorTerschellingFryslânLandPositie?Rang
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024)28,9%26,5%28,5%rang 162 van 341
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025)0,8 km0,9 km0,8 kmrang 124 van 342

Ontwikkeling van de indicatoren van Terschelling

Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.

Woningen met individuele cv-ketel

−1,5 procentpunt

90,9% in 2022, tegenover 92,4% in 2017

90,591,091,592,092,5202220212020201920182017
Woningen met individuele cv-ketel (%), 2017–2022

Woningen met stadsverwarming

0,0 procentpunt

0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017

0,00,51,0202220212020201920182017
Woningen met stadsverwarming (%), 2017–2022

Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner

+1.172 Wp+189,0%

1.792 Wp in 2025, tegenover 620 Wp in 2019

5001.0001.5002.0002025202420232022202120202019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (Wp), 2019–2025

Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners

+181,4 ‰+225,1%

262,0 ‰ in 2025, tegenover 80,6 ‰ in 2019

01002003002025202420232022202120202019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners

−16,5 ‰−42,0%

22,8 ‰ in 2025, tegenover 39,3 ‰ in 2019

2030402025202420232022202120202019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Zon en temperaturen: Terschelling

Zonne-energieopbrengst per jaar
1.055kWh
voor 1 kWp met een helling van 40°
Warmste maand
17,6°C
augustus
Koudste maand
4,7°C
februari
Productiefste maand
140kWh
mei

0501001502000°5°10°15°20°jan.feb.mrt.apr.meijun.jul.aug.sep.okt.nov.dec.
Zonnestraling per maand (kWh/m²)Gemiddelde temperatuur (°C)
Zonnestraling per maand (kWh/m²) · Gemiddelde temperatuur (°C)
MaandZonnestralingTemperatuur
januari195,5
februari354,7
maart835,7
april1328,2
mei16311,4
juni16814,6
juli16617,0
augustus13917,6
september9316,2
oktober5113,2
november239,5
december157,0

Economische sectoren: Terschelling

Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.

Veelgestelde vragen

Hoeveel inwoners heeft Terschelling?

Terschelling telt 4.834 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 338 van de 342 gemeenten.

Wat is de oppervlakte van Terschelling?

Terschelling beslaat 84,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 57 inwoners per km².

Groeit de bevolking van Terschelling?

Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Terschelling van 4.870 naar 4.834, oftewel −0,7%.

Waar ligt Terschelling?

Terschelling ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 53,401, lengtegraad 5,331.

WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): wat is de waarde in Terschelling?

In Terschelling bedraagt de indicator “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)” 0,7% (2026), rang 340 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,5%.

Woningvoorraad: wat is de waarde in Terschelling?

In Terschelling bedraagt de indicator “Woningvoorraad” 2.360 woningen (2025), rang 337 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14.880 woningen.

Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Terschelling?

In Terschelling produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.055 kWh per jaar.

Wat zijn de naburige gemeenten van Terschelling?

Het dichtst bij Terschelling liggen Harlingen (25 km), Waadhoeke (28 km), Ameland (29 km), Vlieland (30 km), Leeuwarden (37 km).