Winterswijk: bevolking en statistieken
Winterswijk telt 29.289 inwoners (2026) op 138,1 km², oftewel 212 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 199 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,2% tussen 2016 en 2026.
- 29.289 inwoners
- 138,1 km²
- 212 inw./km²
- 36 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Winterswijk op rang 30 qua bevolking.
Woningen gebouwd voor 1946: 29,2% in Winterswijk, tegenover gemiddeld 15,1% in Gelderland en 18,0% voor het hele land.
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner: 4.227 Wp in Winterswijk, tegenover gemiddeld 1.812 Wp in Gelderland en 1.605 Wp voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 17,1% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.025 kWh per jaar.
Winterswijk in cijfers
Winterswijk op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Winterswijk
Winterswijk telde 28.939 inwoners in 2016 en 29.289 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 29.022 |
| 2022 | 29.185 |
| 2023 | 29.253 |
| 2024 | 29.231 |
| 2025 | 29.232 |
| 2026 | 29.289 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Gelderland voor de indicator “Hoogte”.
- Nr. 1 van Gelderland voor de indicator “Woningen gebouwd voor 1946”.
- “Woningen gebouwd voor 1946”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 19.342 voetbalvelden.
- 2,5 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Oost Gelre, op 9,3 km.
Alle indicatoren van Winterswijk
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Winterswijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 26,0% | 22,4% | 23,6% | rang 84 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,6% | 14,9% | 14,8% | rang 266 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,4 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 251 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 3,6 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 232 van 342 |
Wonen
| Indicator | Winterswijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 13.515 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 190 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 29,2% | 15,1% | 13,1% | rang 15 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 12,5% | 21,5% | 19,9% | rang 307 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 77,0% | 73,5% | 79,5% | rang 199 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,5% | 61,6% | 66,7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 16,8% | 26,3% | 23,7% | rang 295 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 340.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 308 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 11,1 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 271 van 341 |
Energie
| Indicator | Winterswijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 950 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 103 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.820 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 163 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 10% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 43% | 43% | 46% | rang 210 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 10% | 11% | 12% | rang 223 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 6 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 100 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,2% | 85,9% | 90,3% | rang 172 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 4,2% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.240 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 172 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 4.227 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 22 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 220,5 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 180 van 342 |
Economie
| Indicator | Winterswijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 57.900 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 259 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.655 | 298.620 | 2.612.530 | rang 211 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 124,8 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 252 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Winterswijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,4% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,4% | 3,1% | 2,3% | rang 79 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Winterswijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 504 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 177 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,2 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 284 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Winterswijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 34,9% | 36,8% | 33,3% | rang 127 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 27,3 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 223 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,8 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 275 van 320 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,9 ‰ | 4,2 ‰ | 3,9 ‰ | rang 89 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,4 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 68 van 342 |
Milieu
| Indicator | Winterswijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 488 kg | 438 kg | 468 kg | rang 141 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 8,0% | 22,9% | 16,8% | rang 293 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 74,0% | 45,1% | 58,8% | rang 85 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 15,2% | 26,8% | 11,7% | rang 137 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Winterswijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,7 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 40 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Winterswijk | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 24,2% | 31,9% | 28,5% | rang 273 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Winterswijk
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,2% in 2022, tegenover 92,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,2% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
4.227 Wp in 2025, tegenover 500 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
220,5 ‰ in 2025, tegenover 81,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
27,3 ‰ in 2025, tegenover 34,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,8 ‰ in 2025, tegenover 11,7 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,4 ‰ in 2023, tegenover 3,6 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,9 ‰ in 2025, tegenover 4,4 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Winterswijk
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,1 |
| februari | 38 | 3,5 |
| maart | 82 | 6,1 |
| april | 128 | 10,1 |
| mei | 157 | 14,0 |
| juni | 166 | 17,6 |
| juli | 162 | 19,1 |
| augustus | 136 | 18,3 |
| september | 97 | 15,5 |
| oktober | 57 | 11,7 |
| november | 28 | 6,9 |
| december | 17 | 4,2 |
Economische sectoren: Winterswijk
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten17,1% ×0,8
- Handel16,9% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg10,4% ×1,0
- Bouwnijverheid9,4% ×0,9
- Landbouw, bosbouw en visserij8,2% ×2,7
- Overige dienstverlening5,6% ×1,0
- Onderwijs5,1% ×0,9
- Horeca4,9% ×1,4
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Winterswijk?
Winterswijk telt 29.289 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 199 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Winterswijk?
Winterswijk beslaat 138,1 km², met een bevolkingsdichtheid van 212 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Winterswijk?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Winterswijk van 28.939 naar 29.289, oftewel +1,2%.
Waar ligt Winterswijk?
Winterswijk ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Achterhoek (COROP-gebied). Breedtegraad 51,967, lengtegraad 6,717.
Woningen gebouwd voor 1946: wat is de waarde in Winterswijk?
In Winterswijk bedraagt de indicator “Woningen gebouwd voor 1946” 29,2% (2024), rang 15 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 13,1%.
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner: wat is de waarde in Winterswijk?
In Winterswijk bedraagt de indicator “Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner” 4.227 Wp (2025), rang 22 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1.707 Wp.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Winterswijk?
In Winterswijk produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.025 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Winterswijk?
Het dichtst bij Winterswijk liggen Oost Gelre (9,3 km), Aalten (10 km), Haaksbergen (21 km), Berkelland (22 km), Oude IJsselstreek (25 km).