Kaag en Braassem: bevolking en statistieken
Kaag en Braassem telt 29.467 inwoners (2026) op 63,2 km², oftewel 466 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 198 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +12,9% tussen 2016 en 2026.
- 29.467 inwoners
- 63,2 km²
- 466 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Kaag en Braassem op rang 38 qua bevolking.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): 0,4% in Kaag en Braassem, tegenover gemiddeld 7,6% in Zuid-Holland en 13,5% voor het hele land.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 32,5 ‰ in Kaag en Braassem, tegenover gemiddeld 19,0 ‰ in Zuid-Holland en 19,7 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 21,6% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.063 kWh per jaar.
Kaag en Braassem in cijfers
Kaag en Braassem op de kaart
De naburige gemeenten
- Alphen aan den Rijn7,8 km · 117.284
- Lisse8,0 km · 23.842
- Leiderdorp8,4 km · 27.973
- Teylingen8,4 km · 38.739
- Hillegom11 km · 23.078
- Leiden11 km · 130.328
- Nieuwkoop11 km · 29.728
- Haarlemmermeer11 km · 166.978
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Agglomeratie Leiden en Bollenstreek (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Kaag en Braassem
Kaag en Braassem telde 26.108 inwoners in 2016 en 29.467 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 27.541 |
| 2022 | 27.895 |
| 2023 | 28.573 |
| 2024 | 29.168 |
| 2025 | 29.316 |
| 2026 | 29.467 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Zuid-Holland voor de indicator “Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net”.
- “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”: lager dan in 93% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 8.857 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Alphen aan den Rijn (117.284 inwoners), op 7,8 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.252 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Kaag en Braassem
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Kaag en Braassem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 22,7% | 19,5% | 23,6% | rang 218 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,6% | 15,5% | 14,8% | rang 104 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 2,2 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 37 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 2,9 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 254 van 342 |
Wonen
| Indicator | Kaag en Braassem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 12.787 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 198 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 7,3% | 19,8% | 13,1% | rang 283 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 27,4% | 20,3% | 19,9% | rang 34 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 80,1% | 49,2% | 79,5% | rang 168 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 65,7% | 53,3% | 66,7% | rang 189 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 26,6% | 31,1% | 23,7% | rang 121 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 540.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 50 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 32,5 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 20 van 341 |
Energie
| Indicator | Kaag en Braassem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 820 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 240 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.810 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 171 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 10% | 13% | 7% | rang 61 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 51% | 28% | 46% | rang 102 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 14% | 8% | 12% | rang 62 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,0% | 78,8% | 90,3% | rang 241 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 7,7% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.460 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 99 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.401 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 223 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 241,0 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 116 van 342 |
Economie
| Indicator | Kaag en Braassem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 71.000 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 65 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.370 | 563.040 | 2.612.530 | rang 179 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 148,3 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 95 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Kaag en Braassem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,0% | 1,5% | 1,5% | rang 311 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,7% | 4,1% | 2,3% | rang 284 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Kaag en Braassem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 512 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 165 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 8,0 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 95 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Kaag en Braassem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,1 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 31,6% | 40,7% | 33,3% | rang 229 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 26,2 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 241 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,6 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 282 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,3 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 85 van 342 |
Milieu
| Indicator | Kaag en Braassem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 466 kg | 421 kg | 468 kg | rang 175 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 13,0% | 52,0% | 16,8% | rang 210 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 83,8% | 28,5% | 58,8% | rang 17 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 0,4% | 7,6% | 11,7% | rang 335 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Kaag en Braassem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,2 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 143 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Kaag en Braassem | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 28,5% | 33,2% | 28,5% | rang 170 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Kaag en Braassem
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,0% in 2022, tegenover 91,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.401 Wp in 2025, tegenover 432 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
241,0 ‰ in 2025, tegenover 88,2 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
26,2 ‰ in 2025, tegenover 26,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,6 ‰ in 2025, tegenover 7,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Kaag en Braassem
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,2 |
| februari | 39 | 4,2 |
| maart | 84 | 6,3 |
| april | 133 | 9,6 |
| mei | 162 | 13,1 |
| juni | 171 | 16,4 |
| juli | 166 | 18,2 |
| augustus | 138 | 17,8 |
| september | 97 | 15,6 |
| oktober | 55 | 12,2 |
| november | 27 | 7,9 |
| december | 17 | 5,3 |
Economische sectoren: Kaag en Braassem
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten21,6% ×1,0
- Bouwnijverheid12,4% ×1,2
- Handel11,9% ×0,9
- Gezondheids- en welzijnszorg7,2% ×0,7
- Landbouw, bosbouw en visserij6,2% ×2,0
- Overige dienstverlening5,7% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,3% ×1,0
- Onderwijs5,3% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Kaag en Braassem?
Kaag en Braassem telt 29.467 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 198 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Kaag en Braassem?
Kaag en Braassem beslaat 63,2 km², met een bevolkingsdichtheid van 466 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Kaag en Braassem?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Kaag en Braassem van 26.108 naar 29.467, oftewel +12,9%.
Waar ligt Kaag en Braassem?
Kaag en Braassem ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Agglomeratie Leiden en Bollenstreek (COROP-gebied). Breedtegraad 52,203, lengtegraad 4,631.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): wat is de waarde in Kaag en Braassem?
In Kaag en Braassem bedraagt de indicator “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)” 0,4% (2022), rang 335 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7%.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Kaag en Braassem?
In Kaag en Braassem bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 32,5 ‰ (2025), rang 20 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Kaag en Braassem?
In Kaag en Braassem produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.063 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Kaag en Braassem?
Het dichtst bij Kaag en Braassem liggen Alphen aan den Rijn (7,8 km), Lisse (8,0 km), Leiderdorp (8,4 km), Teylingen (8,4 km), Hillegom (11 km).